2026-05-15
| manufacturer | AUO |
| Model Name | C123HAN02.5 |
| Diagonal size | 12.3 inch |
| Screen type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 1920(RGB)×720 167PPI |
| Pixel arrangement | RGB vertical bar |
| Display size | 292.032 × 109.512 (H×V) mm |
| physical dimension | 310.75 × 129.86 × 16.23 (H×V×D) mm |
| Visual size | 293.94 × 111.42 (H×V) mm |
| Surface treatment | Matte |
| Display brightness | 600 (Min.)15/45 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Contrast | 1000: 1 (Typ.) (transmission) |
| Optical mode | AHVA, normally black display, transmissive |
| Viewing angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| responding | 15/45 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Backlight type | 8S4P WLED, 10K hours, without driver |
| Refresh rate | 60Hz |
| Interface Type | LVDS (2 ch, 8-bit), connector, 40 pins |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| Application Environment | Work: -30 ~ 85 °C; Storage: -40 ~ 95 °C; Vibration resistance: 2.9G (28.4 m/s²) |